8-kroków-by-zminimalizować-koszty-ogrzewania

8 kroków, aby zminimalizować koszty ogrzewania

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Optymalizacja kosztów zarządzania mieszkaniem czy domem nierozerwalnie wiąże się ze zwróceniem uwagi na zmianę kosztów ogrzewania. Mając na względzie dzisiejsze osiągnięcia techniczne i technologiczne można zaproponować co najmniej 8 podstawowych kroków, aby zmniejszyć koszty ogrzewania. Wdrożenie tych kroków jest niezbędne lub może okazać się pomocne w zmniejszeniu ogólnych rachunków za energię.

1. Docieplenie budynku

Wysokość rachunków będzie determinowana zapotrzebowaniem budynku na energię cieplną. Wiek, stan budynku, wielkość okien, czy liczba ścian zewnętrznych to czynniki, które będą wpływać na stan kosztów ogrzewania z racji ryzyka ucieczki ciepła poza sam budynek. Wiele mieszkań w Polsce powstało w latach 1960-1980, co sprawia, że ich zapotrzebowania na energię zwiększa się w obliczu pogarszającego się stanu tych budynków i ich wieloletniej eksploatacji. Termomodernizacja może pozwolić w tym przypadku na zaoszczędzenie nawet 40% sumy kosztów ogrzewania.

Szczególne znaczenie przy termomodernizacji mają okna, przez które budynek traci średnio od 15% do 25% ciepła. Zwłaszcza stare okna, często obecne w kamienicach, cechują dodatkowe nieszczelności wpływające na straty ciepła. Z tego też względu rekomenduje się uszczelnianie okien bądź ich całkowitą wymianę na nowe. Wreszcie, na zapotrzebowanie na energię cieplną wpływa również tzw. stopień przeszklenia pomieszczenia, czyli relacja między powierzchnią okien a powierzchnią ścian. Wysoki wskaźnik przeszklenia to wyższe koszty ogrzewania i zwiększona potrzeba dodatkowej termomodernizacji budynku.

2. Nowoczesna instalacja w oparciu o sprawne urządzenia grzewcze

Przy termomodernizacji budynku niezbędne jest uwzględnienie rozwiązań w sferze ogrzewania oraz wentylacji. Oba te systemy są ze sobą skorelowane, a co za tym idzie, wpływają na koszty ogrzewania. Rekomendowane rozwiązania w ramach usprawnień to zamontowanie nowoczesnych kotłów i grzejników (przy ogrzewaniu konwekcyjnym), postawienie na ekologiczne źródła ciepła (zwłaszcza fotowoltaikę), czy zamontowanie wydajnej instalacji wentylacyjnej gwarantującej odzysk ciepła. Istotną zmianą w wielu domach i mieszkaniach może być wybranie systemu grzewczego pracującego na podczerwień ze względu na jego liczne zalety i przewagi w stosunku do tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego.

3. Ogrzewanie – rodzaj i rozmieszczenie

Przed wybraniem systemu grzewczego użytkownik powinien przeprowadzić dokładny audyt takiej inwestycji w oparciu o zdiagnozowane zapotrzebowanie na ciepło przez dany budynek i jego pomieszczenia. Jeżeli w pomieszczeniach dominuje wolna powierzchnia, ogrzewanie podłogowe nie będzie możliwe do zastosowania. Wówczas należy zarekomendować wybór instalacji sufitowej albo ściennej.

Nie mniej ważną jest właściwa izolacja systemu grzewczego od stropu bądź podłogi, aby zapewnić szybsze i efektywniejsze ogrzanie całej powierzchni danego pomieszczenia. Przy wyborze ogrzewania podłogowego niezbędna jest wcześniejsza analiza ocieplenia podłoża, a także ogólnej izolacji samego budynku.

4. Ogrzewanie podłogowe

Jest to rozwiązanie przede wszystkim opłacalne w myśl przeprowadzonych dzisiaj analiz ekonomicznych. Ogrzewanie podłogowe gwarantuje wysoki komfort cieplny oraz niskie koszty eksploatacji samego systemu grzewczego. Koszt samej instalacji zwraca się w sposób systematyczny w niższych rachunkach za energię elektryczną. Nie bez znaczenia jest także wyeliminowanie konwekcji (ruchu) powietrza i równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu, które wpływają na ogólny komfort wszystkich domowników przebywających w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób. Warto zauważyć, że firma Termofol oferuje nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego pozwalające obniżyć temperaturę nawet o 2 stopnie Celsjusza, przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu użytkowników oraz zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie. Przykładowo, w pomieszczeniu można utrzymywać temperaturę 18 stopni Celsjusza, ale użytkownicy będą odczuwali tak sam komfort, jak gdyby było w nim 20 stopni Celsjusza. Średnie miesięczne oszczędności na kosztach za ogrzewanie sięgają tutaj nawet 16% na rachunku.

Instalacja grzewcza pracująca w oparciu o folię grzewczą oferowaną przez firmę Termofol działa w zróżnicowanej temperaturze (w pomieszczeniach użytkowych – 29, a w łazienkach – 31 stopni Celsjusza). Ułatwieniem może być montaż właściwej posadzki, która dobrze przewodzi ciepło. Wśród najlepszych materiałów znajdą się tutaj panele podłogowe, wykładziny dywanowe, płytki ceramiczne oraz kamień.

5. Wentylacja i wilgoć w mieszkaniu

Optymalizacja kosztów zarządzania mieszkaniem wiąże się z przeciwdziałaniem przedostawaniu się do niego wilgoci. Niezbędne jest utrzymanie właściwego sposobu wentylacji. Wymagane działania to gotowanie zawsze pod przykryciem, ograniczenie dłużej trwających kąpieli oraz nadmiernego parowania wody. Polecaną w powyższych warunkach jest przy tym wentylacja mechaniczna, by ograniczyć straty ciepła związane z wentylacją.

6. Znaczenie wietrzenia

W przypadku posiadania termostatu, czyli urządzenia pozwalającego na sterowanie przepływem ciepłej wody w grzejnikach do temperatury panującej w samym pomieszczeniu, należy pamiętać o „zakręceniu” grzejników przed rozpoczęciem procesu wietrzenia. Zignorowanie tego zalecenia i oziębienie pomieszczenia po otwarciu okien spowoduje, że termostat nasili pracę samego grzejnika, by utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. To z kolei zwiększy koszty ogrzewania. Należy zatem wietrzyć krótko, ale w sposób intensywny.

7. Optymalna temperatura w różnych pomieszczeniach

Człowiek potrzebuje odmiennej temperatury dla utrzymania swojego wysokiego komfortu w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu w danej chwili przebywa. Pomieszczenia użytkowe powinny gwarantować od 20 do 21 stopni Celsjusza, z kolei ogrzewanie tych pomieszczeń powyżej tego zakresu, ponieważ grozi to utratą ciepła w warunkach, gdy na zewnątrz temperatura oscyluje w granicach 0 stopni. Kluczowe jest w tych warunkach wykorzystanie termostatów i ograniczenie ogrzewania w tych pomieszczeniach użytkowych, w których w danym momencie nie przebywają żadne osoby. Jednocześnie należy ustrzec się przed zbyt dużym ochłodzeniem mieszkania, gdyż jego ponowne ogrzanie może trwać dłużej, generując tym samym wyższe koszty ogrzewania.

8. Fotowoltaika

Nowoczesnym rozwiązaniem wpływającym na ograniczenie kosztów ogrzewania domu czy mieszkania jest wybranie fotowoltaiki, czyli inaczej ogrzewania słonecznego. Jest to przykład tzw. zielonej energii w oparciu o jednorazową inwestycję w zamontowanie paneli słonecznych na dachu budynku albo w gruncie. Tylko w ten sposób użytkownik może zapewnić sobie niezmienność cen energii elektrycznej, w tym samodzielnie produkować i odsprzedawać energię zakładowi energetycznemu, gdy jego instalacja wypracuje więcej energii niż wymaga to zapotrzebowanie mieszkania czy domu na jej wykorzystanie. Fotowoltaika gwarantuje uwolnienie się od spodziewanych, ciągłych podwyżek za prąd, co daje komfort psychiczny i bezpieczeństwo finansowe użytkownika w dłuższej perspektywie czasu. Pomocne przy stosowaniu nowoczesnych rozwiązań fotowoltaicznych może być skorzystanie z oferty firmy Termofol, która posiada długoletnie doświadczenie w oferowaniu takich rozwiązań swoim klientom. Dołącz do grupy zadowolonych klientów już dziś.

Comments are closed.